Žiaci našej školy sa nevedeli dočkať dňa, kedy konečne navštívia Slovenské technické múzeum v Košiciach. Stalo sa tak 26.9.2018. Exkurziu zabezpečili pani učiteľky RNDr. Jarmila Fašiangová a Mgr. Beata Šarlinová.
Prvou zastávkou bolo VEDECKO-TECHNICKÉ CENTRUM PREDETI A MLÁDEŽ (ďalej len VTC). Hlavným poslaním VTC je vytvorenie uceleného informačného a vzdelávacieho priestoru na prezentáciu vedy a techniky, založenej na interaktivite a experimentovaní, s využitím moderných prezentačných foriem a metód, pričom základnými požiadavkami na VTC a v rámci neho pre prácu s mládežou sú interaktívnosť, edukatívnosť, zábavnosť a atraktivita. Vo VTC je zábavno-náučnou formou popularizovaná veda, technika a prírodné vedy. K tomuto účelu slúži viac ako 110 interaktívnych exponátov vo výstavných sieňach, demonštračných sálach a herniach. Prvoradou je tu popularizácia vedy a techniky hravou, pútavou, živou formou, a zároveň poskytnutie možnosti experimentovaním hlbšie porozumieť fyzikálnym, chemickým, astronomickým a matematickým javom, poznatkom, zákonitostiam, prostredníctvom demonštrácií, názorných experimentov a populárnych prednášok.
Vo výstavných sieňach sú zastúpené prírodné vedy – fyzika, mechanika, z optiky zaujímavé optické klamy a ilúzie 3D a 2D, hlavolamy, elektrina, magnetizmus, zmyslové vnemy, exponáty zamerané na prezentáciu javov z oblasti elektrotechniky, demonštračné zariadenia na výrobu elektrickej energie. V STM je tak vytvorené moderné vzdelávacie centrum, v ktorom mladí návštevníci múzea objavujú radosť z hry a poznania zákonitostí vedy a techniky, a zároveň získavajú motiváciu pre ďalšie štúdium technických disciplín a exaktných vied.
Našou druhou zastávkou bola sieň elektrických výbojov. SIEŇ ELEKTRICKÝCH VÝBOJOV prináša jedinečnú možnosť zoznámiť sa s elektrostatikou a technikou vysokých napätí prostredníctvom dynamických ukážok a pokusov, v niektorých prípadoch aj s interaktívnym prístupom návštevníkov. Okrem informácií o vynálezcoch v oblasti silnoprúdovej elektrotechniky a elektroenergetiky sa tvorcovia expozície snažia návštevníkom umožniť priame stretnutie s fenoménom elektriny prostredníctvom funkčných dynamických exponátov. V chronologickom slede ide o elektrostatické generátory, rôzne typy Teslových transformátorov, Ruhmkorffov induktor, Marxov generátor, prístrojový transformátor napätia.
Okrem klasických demonštrácií účinkov statickej elektriny, bežne prevádzkovateľných aj v školských laboratóriách, sú v novej expozícii Slovenského technického múzea predvádzané až 80 cm iskrové výboje - umelé blesky z Teslovho transformátora smerované do Faradayovej klietky. Nezabudnuteľným zážitkom môže bola vlastná skúsenosť z jej účinkov - dokonalej ochrany pred nebezpečným napätím.
Žiaci boli nadšení, že si sami mohli všetko vyskúšať a domov sa vrátili plní dojmov a nových zážitkov.
RNDr. Jarmila Fašiangová