• Zápis do MŠ 2022/2023

• Zápis detí do MŠ Lubeník pre školský rok 2022/2023 bude prebiehať od 2.5.2022 do 13.5.2022 v pracovných dňoch v čase od 8.00 hod. do 14.00 hod.

K zápisu je potrebné doniesť rodný list dieťaťa, preukaz poistenca a občiansky preukaz.

Zápis je možné uskutočniť aj elektronickou formou, elektronická Žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie a potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa sú zverejnené na školskej webovej stránke.

Prednostne sa prijímajú deti

-na povinné predprimárne vzdelávanie, ktoré dovŕšia 5 rokov veku do 31.08.2022

-na pokračovanie povinného predprimárneho vzdelávania, ktoré  dovŕšia 6 rokov veku a nedosiahli školskú spôsobilosť

-od 3 rokov veku.

Na povinné predprimárne vzdelávanie je rodič dieťaťa povinný prihlásiť dieťa, ktoré od 1.09.2021

do 31.08.2022 dovŕšilo, respektíve dovŕši 5 rokov veku.

V prípade potreby možná dohoda na kontakte MŠ  0917 792 921.

• Vynášanie Moreny

Vynášanie Moreny je jeden z najarchaickejších pohanských zvykov, ktorý sa zachoval do dnešných čias. Koná sa koncom zimy a vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka.

Tento zvyk má korene v predkresťanskom období, keď ľudia verili, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily, ktorých konanie možno ovplyvniť. Týmto silám pripisovali aj striedanie ročných období. Morena sa vynášala v nedeľu (tzv. Smrtná nedeľa) dva týždne pred Veľkou nocou.

Žiaci našej školy zatúžili po slnečnom a teplom počasí a preto dňa 6.4. 2022 upálili a utopili Morenu, aby už zasvietilo slniečko a prišla teplá rozkvitajúca sa jar.